Szofi Stresszmenedzsment Gyakorlatok
Gyakorlat azonosító - E002
Gyakorlat jellege - Sport, testmozgás
Stresszoldó testmozgás
Habár a testmozgás a vérkeringést, a vázrendszerünk izmait mozgatja át, mégis, sőt éppen ezért, a leghatásosabb fegyver a stressz elleni védekezésben.

Kisgyerekként mindannyian képesek vagyunk átélni a mozgás örömét, aztán a testnevelés órák "áldásos" hatásaként sokakban feszültségek és gátlások alakulnak ki, aminek eredménye, hogy a harmincas éveiket elérve már csak kevesen képesek a rendszeres testmozgás lelket (is) üdítő hatásait élvezni.

Leginkább a fogyókúra az, amely arra ösztökéli az érintettet, hogy változtasson az addigi mozgásszegény életmódján, és csak keveseknek fordul meg a fejében a gondolat, hogy a fogmosáshoz, és a WC használata utáni kézmosáshoz hasonlóan az általános higiénia részeként építsék be életükbe a rendszeres, és az életkornak, illetve fizikai állapotnak megfelelő fizikai aktivitást.

A stressz csökkentése most is a célunk, és eszközünk sem változik lényegesen. Magunkhoz és a világ dolgaihoz való viszonyulásunk áthangolása az eszköz, amelynek során most a mozgáshoz való kapcsolatunkat alakítjuk át.

Bevezetőként néhány egyszerű, de fontos tanács.

Ne hasonlítgassa össze a teljesítményét másokéval!
A sportnak az a válfaja, amelyet mi ajánlunk, nem mások legyőzéséről szól, hanem arról, hogy egyre jobban megismerje saját képességeit, és napról napra képes legyen átélni a mozgás örömét és feszültségcsökkentő hatását. Teljesítményünk másokéval való összehasonlítgatása nagyon könnyen elmélyítheti bizonytalanságunkat, még inkább gátlásosak leszünk, és a kikapcsolódás helyett, egy újabb stresszorral leszünk gazdagabbak.

Ügyeljen a fokozatosságra!
Ön valószínűleg irodai munkát végez, napi sok-sok óra íróasztal és számítógép előtti üléssel tarkítva. Valószínűleg nem árulunk el nagy titkot, hogy az a fajta ülésmód, ahogyan a nap nagy részét töltjük merénylet a vázrendszerünk ellen. Gerincünk számára a lehető legegészségtelenebb módon ülünk, és számos - az egyenes testtartásért felelős - ín és izom görcse, majd kóros megrövidülése az eredmény. A merev izomzat és inak sérülékenyek, ezért ha Ön most vág bele a sportolásba, akkor ügyeljen a fokozatosságra!

Találja meg azt a mozgásformát, amely valódi örömet jelent!
Van, aki a kocogásra, futásra esküszik, más már a gondolatába is belebetegszik ennek, viszont naponta hajnalban, az uszodában rója a hosszokat. Vannak akiket kiráz a hideg a hajnali keléstől és a futástól, de imádnak biciklizni és túrázni. Teljesen mindegy! A lényeg, hogy ne másoknak akarjunk megfelelni, azt csináljuk, ami valóban örömet okoz.

Az első lépések.
Ha Ön, kedves olvasó ezért vagy azért, de nem sportolt, akkor azt javasoljuk, hogy első lépésként ne egy konkrét sportágat keressen magának, hanem alakítsa át viszonyulását a mozgáshoz. Megint egyfajta újrahangolásról van szó, amely során belső érzéseinket, vélekedésünket, viszonyulásunkat próbáljuk meg más, a korábbitól különböző pályára állítani.

A konkrét lépések a következők, vagy ezekhez hasonlók lehetnek.

Használja az irodaházat fitness teremként, és ne használjon liftet!
Ha naponta legyalogolja azt a pár emeletet, akkor pont azt csinálja, amit egy fitness terem lépcsőző gépén tenne.

Gondolja végig, hogy a munkahelyére nem tudna-e gyalog menni!
Ha ez lehetetlen, akkor szálljon le egy-két megállóval előbb, és gyalogoljon be a munkahelyére. Ennek nem csak az lesz az előnye, hogy 15-20 percet intenzíven gyalogol, hanem az is, hogy e pár percben át tudja gondolni a dolgait, rá tud hangolódni a munkájára.

Ha vannak üresjáratok a munkájában, például egy hosszabb anyagot nyomtat, akkor ne cigarettázni szaladjon ki a mosdóba, hanem néhány egyszerű gyakorlattal mozgassa át az üléstől elgémberedett izmait!

Különítsen el 10-15 percet a munkaidejéből arra, hogy átmozgassa magát! Léteznek olyan egyszerű gyakorlatok, amelyeket egy irodában, átöltözés nélkül is végrehajthatunk.

Ha már a mozgás mindennapjaink szerves része lett, akkor a dolog folytatása szinte magától következik. Olyan sok közvetlen és közvetett pozitív érzés ébred bennünk, hogy előbb-utóbb megpróbálkozunk a test edzésével is. (Az aktív sportolás megkezdése előtt azonban ajánlatos az orvosával konzultálnia, hogy az esetleges betegségei miatt milyen sportok ellenjavalltak.)

Vannak olyan sportok, amelyet szinte bárki azonnal elkezdhet, ha megjön hozzá a kedve. Ilyen például az északi gyaloglás, a nordic walking. A gyaloglás azért is remek időtöltés, mert társaságban is lehet művelni, és a baráti közösségben való létezés a hangulatbetegségek legjobb ellenszere.

A futás, kocogás egyike a legősibb, legtermészetesebb mozgásfajtánknak. Ha egy parkban üldögélve elnézi a játszótéren órák hosszat nevetve, kiabálva szaladgáló gyerekeket, akkor a kedves olvasó is meggyőződhet arról, hogy nem a futástól való viszolygás a természetes érzésünk. A kocogást újra elkezdeni viszont elővigyázatosságot igényel, mert a mozgásszegény életmód miatt izületeinket, izmainkat és az inainkat fokozatosan kell visszaszoktatni a terheléshez.

Az úszás azért rendkívül egészséges, mert a teljes váz és izomrendszert mozgatja át. Ha van a közelben uszoda, akkor érdemes kipróbálnia, hogy Önnél működik-e a dolog.

KEDVCSINÁLÓ
(Az alábbi videókhoz hasonlók tömege található a youtube-on.)

Irodai torna

Nordic Walking

Úszás I.
Úszás II.


Szofi's Stress Management, (C) SzofiUSA Inc., Szofi Algorithmic Research Kft. All rights reserved