Szofi Stresszmenedzsment Gyakorlatok
Gyakorlat azonosító - L001
Gyakorlat jellege - légzőgyakorlat
Bevezető gyakorlat
Nyugodt, csendes helyen, ahol mások nem zavarnak, feküdjünk hanyatt, vagy, ha azt kényelmesnek érezzük, akkor helyezkedjünk el a töröküléshez hasonló lótuszülésben, fél-lótusz ülésben (ez látható a képen).

Ne viseljünk szoros ruhadarabokat, nadrágszíjat, laza ruházatban végezzük a gyakorlatot! Lehetőleg nyitott ablaknál, vagy szellőztetés után, friss levegőn gyakoroljunk. A túlságosan hideg, és a túlságosan meleg is elvonhatja önmagunkról a figyelmet, megnehezítheti a koncentrációt, ezért érdemes ezeket az okokat is megszüntetni.

Figyeljük a saját légzésünket!

Egyelőre csak az tudatosuljon bennünk, hogy levegő be- és kiáramlásának van egy ritmusa, amely vagy egyenletes, vagy sem. (Jellegzetes kapcsolat van belső állapotaink és a légzésünk módjai között. Légzésünk lehet ziháló, légszomj gyötörhet minket, de lehet nyugodt és egyenletes is.)

Ne akarjuk most megváltoztatni a légzésünk ritmusát!

Tudatosuljon bennünk, hogy a friss levegő az orrunkon és a szánkon keresztül, a légcsövön áthaladva beáramlik a tüdőnkbe, ahol a természet egyik csodájaként a levegő oxigénjét a tüdő képes átvenni és átadni a szakadatlanul áramló véráramnak, amely ezt az oxigént a legtávolabbi sejtünkhöz is elszállítja.

Egy nagy, friss levegőt venni jó érzés! Melyikünk ne élte volna át ezt a érzést a hegyekben, folyó-, vagy tengerparton ülve.

Vegyük észre, hogy a levegő nem csak úgy "befolyik" a tüdőnkbe, hanem valami beszívja azt, sőt, a szívás erősségét tudatosan is szabályozhatjuk. (Ez így is van, a bordaközi izmaink, és a rekeszizmunk végzi ezt a munkát.)

A levegő ki-, és beáramlását az injekciós fecskendők dugattyújához hasonló módon a rekeszizom végzi. Amikor a fecskendő dugattyúja felfelé mozdul el, akkor a felszívott folyadék beáramlik a fecskendő hengerébe, majd amikor lefelé nyomjuk meg a dugattyút, akkor kifelé. Rekeszizmunk hasonló módon működik. Belégzéskor lefelé mozdul el, ezzel a belső nyomást lecsökkentve a friss levegő beáramlik a tüdőbe. Kilégzéskor a rekeszizom felfelé mozdul el, és mint a fecskendő dugattyúja kipréseli az elhasznált levegőt a tüdőből. Az alábbi animáción a piros vonal jelzi a rekeszizmot.

Próbáljuk meg figyelmünkkel követni 3-4 be- és kilégzésünket, azt, ahogy be- és kiáramlik a levegő. Próbáljuk meg elképzelni, hogy felsőtestünk egy hengerként, rekeszizmunk a hengerben mozgó dugattyúként szívja be és fújja ki a levegőt. Ez a viszonylag könnyen kivitelezhető vizualizáció rendkívüli módon megnöveli majd a légzőgyakorlatok hatékonyságát.

Ha tudunk, akkor az orrunkon át lélegezzünk be, és a szánkon keresztül lélegezzünk ki! Ha annyira taknyosak vagyunk, hogy az orron át nem tudunk levegőt venni, akkor ne végezzünk légzőgyakorlatokat.


Szofi's Stress Management, (C) SzofiUSA Inc., Szofi Algorithmic Research Kft. All rights reserved