Szofi Stresszmenedzsment Gyakorlatok
Gyakorlat azonosító - L004
Gyakorlat jellege - légzőgyakorlat
Teljes légzés
A hasi, mellkasi és felső légzések elsajátítása után egy olyan gyakorlatot ajánlunk a kedves olvasó figyelmébe, amely az egyik leghatékonyabb fegyver ahhoz, hogy a felfokozott és károsnak minősített izgalmi állapotainkat, bénító izgatottságunkat kezeljük.

Azt javasoljuk, hogy ne múljon el nap anélkül, hogy legalább egyszer, de akár több alkalommal is, ne végezné el a gyakorlatot.

Kezdetben, a gyakorlat sikeres végrehajtásához szüksége lesz a nyugodt, ingerszegény környezetre, de később, amikor már az önszuggesztió, az összpontosítás és a rutin olyan mértékű lesz, akkor akár a villamoson döcögve, vagy egy-egy unalmasabb értekezleten, de akár a sorban állva is képes lesz végrehajtani.

A teljes légzés nem más, mint a korábban megtanult hasi, mellkasi és felső légzések egy ciklusban történő végrehajtása. Kezdetben feküdjön hanyatt, vagy üljön a töröküléshez hasonló lótuszülésbe! Ilyet láthat a képen. A teljes légzés ciklusa a következő.

1. Alapos kilégzés. (Minden esetben kilégzéssel kezdjük a gyakorlatot.) Ekkor a "rekeszizom-dugattyúnk" felfelé emelkedve kipréseli az elhasznált levegőt a tüdőből.

BELÉGZÉS
2. Hasi légzéssel beszívjuk a levegőt. A "rekeszizom-dugattyú" szép lassan elindul lefelé, és a levegő a "hasi" részbe áramlik.
3. Mellkasi légzéssel folytatódik a gyakorlat, tehát a beszívott levegő a mellkas középső részébe áramlik.
4. Felső légzéssel folytatódik a belégzés. Majd a belégzési rész befejeződik, a "dugattyú" megáll.

Rövid, egy-két másodperces szünet következik, majd jön a kilégzés, a "rekeszizom-dugattyú" elindul fölfelé, hogy kipréselje a levegőt.

KILÉGZÉS
5. A "hasi" részből,
6. majd a mellkasunkból,
7. végül a felső traktusból fújjuk ki a levegőt. A sorrend fontos!

A felső légzés kilégzési részével zárul a teljes légzés egy ciklusa. Rövid, egy-két másodperces szünet következik, majd újra indul a ciklus.

Összefoglalva
1. Hasi belégzés
2. Mellkasi belégzés
3. Felső belégzés
4. szünet
5. Hasi kilégzés
6. Mellkasi kilégzés
7. Felső kilégzés
8. szünet

Fontos megjegyzések. Kilégzésünk legyen nyugodt, hosszan kitartott és egyenletes. Találjuk meg azt a ritmust, amely még nem okoz légszomjat, de azért elegendően elnyújtott, lassú.

Nagyobb rutinnal rendelkezők, sok-sok gyakorlás után eljuthatnak oda, hogy légszomj nélkül képesek a következő időtartamokat kitartani.

1. Hasi belégzés (5 másodperc)
2. Mellkasi belégzés (5 másodperc)
3. Felső belégzés (5 másodperc)
4. szünet (3 másodperc)
5. Hasi kilégzés (5 másodperc)
6. Mellkasi kilégzés (5 másodperc)
7. Felső kilégzés (5 másodperc)

Tehát egy teljes ciklus 33 másodperces, azaz egy perc alatt mindössze két levegővételre vagyunk képesek lelassítani a légzésünket. Friss levegőn, hegyekben, tengerparton élvezetet okoz a levegővételnek ez a tudatosított módja, de az élvezeten túl az igazi haszon, hogy egy kicsit becsapjuk a vegetatív idegrendszerünket, és miközben három-négy koncentrált teljes légzés végzünk, egész egyszerűen megnyugszunk, lelassulunk. (A miértre a légzőgyakorlatok hatásmechanizmusát ismertető fejezetben adtuk meg a választ.)


Szofi's Stress Management, (C) SzofiUSA Inc., Szofi Algorithmic Research Kft. All rights reserved