Tudástár

Immunrendszer
Az immunrendszer a szervezet egyik legfontosabb védelmi vonala a külső kórokozókkal szemben. Az élő szervezet folyamatosan harcban áll a külső betolakodókkal, baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal, és egyéb testidegen anyagokkal. Egy bakteriális, vagy vírusos fertőzéskor a szervezet érzékeli a behatolókat, és aktiválja a védekező mechanizmusát. Ez a gyakorlatban a fehérvérsejtek és antitestek megnövekedett képződését jelenti.

A stressz által felszabaduló adreanalin és noradrenalin hormonok viszont csökkentik azoknak a fehérvérsejteknek a számát, amelyek az immunrendszer fő védvonalát jelentik. Tapasztalati tény, és egyben figyelmeztető jel is lehet, ha folyamatosan meg vagyunk fázva, egyik fertőző betegségből a másikba esünk. Egy ilyen elhúzódó időszak esetén fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy kellő hatékonysággal működik-e az immunrendszerünk?

A stressz, a stressz okozta szorongás tehát megbénítja védekező rendszerünket.

Az is tapasztalati tény, hogy a pozitív életszemlélet, a kiegyensúlyozottság, a stressz-minimalizált életvitel esetén az immunrendszer megerősödik.


Szofi's Stress Management