Tudástár

Pszichoneuroimmunológia
Korunk orvostudományának egyik új ága a pszichoneuroimmunológia (PNI). Az, hogy az élő rendszerekben szinte minden összefügg mindennel, azaz "rendszerben kell gondolkozni", nem új gondolat, viszont a specializált résztudományok látványos eredményei "gyanússá" tették azokat, akik globálisan közelítenek az emberi szervezethez, akik úgy szeretnének egy problémát megoldani, hogy a terápia során ne okozzanak új betegségeket.

A PNI meglehetősen széles területet igyekszik átfogni. Az immunológiát, az idegtudományokat, az endokrinológiát, a pszichológiát és a magatartástudományokat átfogó fiatal diszciplína, amely a viselkedés, az immunrendszer és az idegrendszer közötti kölcsönhatásokkal foglalkozik egészséges és beteg szervezetekben egyaránt.

Gyakorlatilag a PNI azt vizsgálja, hogy a pszichés és idegrendszeri állapotok és folyamatok milyen közvetlen és közvetett hatást gyakorolnak az immunrendszer működésére.

Az, ami régen csak tapasztalati szinten volt kézenfekvő, ma már fiziológiai működés szintjén is bizonyítható, nevezetesen: a hosszan tartó stressz, a depresszív állapotok, de még a gyász korai szakasza is jelentős mértékben blokkolja az immunrendszer működését, és ezzel a szervezet védekezését.

Angol nyelven ide kattintva olvashat a részleteket a PNI történetéről és jellemzőiről. (Internetkapcsolat szükséges)


Szofi's Stress Management