P.8 Életmódváltás Tartalom
Lapozás-
Az étkezésre nem odafigyelni, az önmagunk ellen elkövetett merényletek egyike.

A mérsékelt, kiegyensúlyozott testmozgás a legjobb feszültségoldó.

A különböző függőségektől megszabadulni annyi, mint visszakapni az önmagunk irányításának jogát és lehetőségét.

Az önsegítés, önfejlesztés nem gyors folyamat, sok esetben több évtizede rögzült szokásokat kell fellazítani, majd azoktól megszabadulni és újakat kialakítani. Alapvető étkezési szokásaink gyerekkorunban rögzülnek. Fiatal felnőtt korban - egyre fiatalabban! - ízleljük meg a dohányzás, alkoholfogyasztás, a különböző gyógyszerek, drogok hatásait.

Étkezési szokásaink közvetlenül, tehát, hogy mit eszünk és iszunk, illetve közvetve, ahogyan, amilyen körülmények között tesszük ezt, jól tükrözik általános állapotunkat, azt, ahogyan önmagunkra tekintünk.

Az önfejlesztés során egyre több olyan élményt sikerül majd átélnie, amely a szabadságról szól. A szabadságról, ami abban nyilvánul meg, hogy képesek vagyunk autonóm döntéseket hozni, uralkodni érzéseinken, reakcióinkon. A szabadságról, miszerint jogunk van alkohol, drogok, élénkítő- és nyugtatószerek nélkül létezni, egészségesen táplálkozni, természetes módon élni.

Ha koncentrálni és ellazulni csak a nikotin segítségével tudok, ha csak akkor érzem könnyűnek és felszabadultnak magam, ha a drog, vagy az alkohol befolyása alatt állok, akkor nyilvánvalóan nem vagyok szabad.

A különböző jellegű függőségek kialakulását szinte minden esetben egy stresszes időszak előzi meg. A feszültségekre adott hibás válaszok látszólagos eredményt hoznak, mert a belső feszültség enyhül. A valódi problémát azonban nem oldottuk meg, ráadásul egy újabb problémát sikerül felépítenünk: a függőséget.

Mind a pszichés, mind a biológiai függőségek oldása, megszüntetése komoly feladat elé állítja a személyiséget.

Ha már felmerült bennünk az igény a változtatásra, de egyedül képtelenek vagy előbbre jutni, ne habozzunk segítséget kérni!

Tudassuk családtagjainkkal, a hozzánk legközelebb állókkal, hogy milyen erőpróba előtt állunk, osszuk meg velük örömeinket és nehézségeinket is.

Segítséget kérhet hivatásos szakemberektől és vannak önsegítő csoportok, ahol a csoporttagok a foglalkozások keretében egymást segítik át a nehézségeken.

Drogfüggőségek esetében például a Magadért Alapítvány, alkohol- és egyéb függések esetén az Anoním alkoholisták honlapján tud tájékozódni. Ez utóbbinak számos csoportja működik Budapesten és vidéken is.

A Szofi Stressz Menedzsment rendszerének céljai között nem szerepel a függőségekben szenvedők problémáinak terápiás segítése. Mivel minden függőségben szenvedő embertársunk sajátos, csak rá jellemző okok miatt függő, ezért nem lehetséges Interneten keresztül valódi segítséget nyújtani.

Ha Ön valamilyen függőségben szenved, és eljutott arra a nagyon fontos pontra, hogy ezt képes önmaga számára ki is jelenteni, akkor az első fontos lépést már meg is tette.

A mi segítségünk ebben a harcában csak annyi lehet, hogy hangsúlyozottan figyelmébe ajánljuk a "P.5 Hibás kognitív sémák korrigálása" fejezet gyakorlatainak figyelmes átolvasását, és az olvasottaknak a saját életére vonatkoztatott átgondolását.

GYAKORLATOK
E1. Stresszoldó étkezés
E2. Stresszoldó testmozgás


Tartalom  Lapozás-