Szofi Stressz Menedzsment
GYAKORLATI STRESSZ MENEDZSMENT

Bevezető
A hatékony és sikeres stresszkezelés előfeltétele, hogy képesek legyünk behatárolni a minket érintő stresszorok jellegét, azok mértékét. Ezért fontos, hogy mielőtt elkezdené a gyakorlatokat, legyen tisztában azzal, hogy milyen mértékű és jellegű az Ön stresszterhelése. A Szofi Stressz Menedzsment rendszerének tesztjei több nézőpontból világítják át a stresszterhelését, ezért valódi segítséget jelenthetnek ahhoz, hogy Ön sikeresen határolja be életének azokat az összetevőit, amelyek stresszorként hatnak.

A káros stresszhatások kivédése azért igényel rendkívüli erőfeszítéseket az egyéntől, mert a kultúránk sugallta megoldások, jórészt a problémák valódi okait elfedő, tüneti kezelést megvalósító álmegoldások. Ha fáradtak, álmosak vagyunk, alvás helyett kávéval, teával stimuláljuk magunkat. Ha túllövünk a célon és nem tudunk elaludni, akkor legegyszerűbb dolog altatóért nyúlni.

Az európai kultúrkörben az alkohol, más kultúrákban a kenderszármazékok, és egyéb pszichogén szerek azok, amelyek a "lazítás" eszközei. Korunk fogyasztói társadalmának kifinomult, és a pszichológia eredményeit is hadrendbe állító marketingeszközei, az eladást elősegítendő, óriási nyomást gyakorolnak ránk, hogy fogyasszuk ezeket a stimulánsokat, gyorsító és lassító, sok esetben kedélyjavító készítményeket.

Felnőtté válásunk, a biológiai vonatkozásokon túl, azt is jelenti, hogy beintegrálódunk a társadalomba, és nagyjából elfogadjuk a típusos problémákra adott szokványos, az esetek túlnyomó részében - a különböző üzleti érdekek mentén megjelenő - típusos megoldásokat.

Mi a stressz kezelésének egy másik útját javasoljuk és mutatjuk be. A bemutatott technikák mindegyikében van egy közös dolog: az önismeret. A valódi stresszkezelési technikák mélyén, minden eddig ismert eszköz esetében, az önfejlesztés valamely formájáról van szó. Az önismeret fejlesztése, a környezetünk, munkahelyünk, embertársaink, családtagjaink okozta problémák gyökerének feltárása, azok kezelése, megoldása, egy véget nem érő, élethosszig tartó folyamat.

Huszonéves korunk stresszorai általában különböznek azoktól, amelyekkel a negyvenes éveinkben találkozunk. Amikor a gyerekeink felnőnek, saját családot alapítanak, akkor életünk addig védelmet biztosító terének, a családnak az addig megszokott szerkezete hullik darabokra. Nyugdíjba vonulásunkkal az addig adott napi elfoglaltságaink, örömeink, izgalmaink egyik napról a másikra megszűnnek, és az idős kor problémáinak stresszhatásaival kell megküzdenünk.

A stresszel felvenni a harcot, azért nem egyszerű dolog, mert a stresszorok egy része, általában a kisebbik része támad a külvilág felől, nagyobbik részét, mi magunk okozzuk azzal, ahogyan a külvilág eseményeire reagálunk. A világhoz való viszonyulásunkat pedig, a génjeink mellett, a kisgyermekkorunkban átélt élményeink, esetleges traumáink határozzák meg alapvetőleg.

A gyakorlati részben megismerkedhet a stressz elleni védekezés alapvető stratégiáival, és a stratégiákon belüli konkrét módszerekkel. Ismét felhívjuk a figyelmét arra, hogy a különböző gyakorlatok más és más problémák megoldására szolgálnak.

A bemutatott gyakorlatok között vannak olyanok, amelyek mindenki számára ajánlhatóak, de vannak olyanok is, amelyek csak bizonyos problémákkal küzdők számára javasoltak.

FEJEZETEK
P.1 Problémák behatárolása
P.2 Stresszkezelési stratégiák
P.3 Tanuljunk meg lélegezni!
P.4 Autogén tréning
P.5 Hibás kognitív sémák korrigálása
P.6 Asszertív kommunikáció
P.7 AntiMobbing
P.8 Életmódváltás

BEVEZETÉS - ELMÉLET - TESZTEK - GYAKORLATOK
(C) SzofiUSA Inc., Szofi Algorithmic Research Kft. All rights reserved