P.6 Asszertív kommunikáció Tartalom
Lapozás+
Lapozás-
Az asszertív kommunikációs technikák a stresszorok széles körét képesek semlegesíteni.

Az asszertivitás gyakorlásával jelentős energiákat takaríthatunk meg, mert elkerüljük a felesleges és céltalan agresszivitást.

Az E.8 fejezetben foglalkoztunk az asszertív viselkedésmóddal. Ez a viselkedésmód - az esetek túlnyomó többségében - azért optimális, mert egyfajta arany középút az agresszív önérvényesítés és a teljes meghátrálás, a behódolás között.

Viselkedésmódunkat, a másokhoz való viszonyulásunkat, azt a módot, ahogyan a társaink felé fordulunk, alapvetően az határozza meg, hogy mi a tárgya a kommunikációnak, hogy hogyan mérem fel az erőviszonyokat, hogyan vélekedek saját magamról, illetve a partnerről.

Szerencsére ritkán szembesülünk olyan helyzettel, amikor az agresszió az adekvát válasz a külső agresszióra. Egy munkahelyi környezetben, ahol alá-, fölé- és mellérendeltségi viszonyok között dolgozunk, jóval kifinomultabb technikákkal érvényesítjük érdekeinket. Az egyéb jellegű szociális interakciók (sorban állás, reklamációk egy ügyfélszolgálaton, vásárlás, stb.) során is legfeljebb a verbális agresszióig fokozódik a helyzetből adódó feszültség.

Az asszertív viselkedésmódra való képességünk azt jelenti, hogy úgy tudjuk képviselni a saját érdekeinket, hogy közben a kommunikációs partnerünk érdekeit sem mellőzzük, hanem figyelembe vesszük azokat. Ami azonban ugyanilyen fontos, hogy az interakció közben, majd azt követően sem kelnek bennünk rossz érzések, az interakció stresszmentessé válik.

Tekintsük át a legfontosabb szabályokat!

- Tanuljunk meg nemet mondani!
- Tanuljunk meg kérni!
- Legyünk nyíltak és magabiztosak!

Az asszertív módon történő interakciók előnye, hogy a párbeszédet folytatók egyikében sem ébrednek káros stresszorként működő feszültségek.

A nem így kommunikálók, számos októl vezérelve, le akarják győzni, nem egy esetben meg akarják alázni, "semmisíteni" partnerüket. Vannak olyan esetek, amikor egyfajta túlbiztosításként nehéztüzérséget vetnek be akkor is, amikor egy mosoly is elegendő lenne, máskor, nem kevés esetben, a párbeszéd tárgya valójában csak másodlagos, és az agresszió a kezdeményezett interakció elsődleges célja.

Akkor azonban, ha az agresszióra nem agresszívan válaszolunk, tehát nem úgy, ahogyan partnerünk várná, akkor meglepjük, zavarba hozzuk, kizökkentjük, és át tudjuk venni a kommunikáció irányítását, át tudjuk terelni a párbeszédet egy céirányos, feszültségmentes mederbe.

GYAKORLATOK
A1. Tanuljunk meg nemet mondani!
A2. Tanuljunk meg kérni!
A3. Legyünk nyíltak és magabiztosak!
A4. További fontos tanácsok


Tartalom  Lapozás+  Lapozás-